36. Susreti umirovljenika Dalmacije

36. Susreti umirovljenika Dalmacije

1370 umirovljenika iz četiri dalmatinske županije, među njima i 50-tak umirovljenika iz Dugog Rata i Omiša, okupilo se u hotelima "Albatros“, "Epidaurus“ i "Plat“ u Cavtatu od 23. do 25. listopada na 36. Susretima umirovljenika Dalmacije. Članovi Matice umirovljenika su posjetili i razgledali Cavtat i njegove kulturno-povijesne i turističke znamenitosti, posebice crkve, te kuću Vlahe Bukovca (1855 -1922), mnogi su otišli i u Crnu Goru i posjetili Budvu, Tivat i Kotor. Pa se vratili i posjetili Konavle i susjedna mjesta, a u predvečernjim satima u nazočnosti vodstva Udruga Matice umirovljenika dalmatinskih mjesta kao i onih županijskih, održan je okrugli stol. Tom je prilikom Silvano Hrelja, predsjednik saborskog odbora za rad mirovinskog sustava i socijalno partnerstvo, između ostalih, sudjelovao u raspravi na temu: "Umirovljenici jučer, danas i sutra". Zadnjeg dana Susreta, umirovljenici su uz stručne vodiče razgledali Dubrovnik i njegove znamenitosti..

CAVTAT

Umirovljenici jučer, danas i sutra

Tekst i slike: Davor Grgat

Nakon Susreta umirovljenika zamolio sam Silvana Hrelju, predsjednika saborskog odbora za rad mirovinski sustav i socijalno partnerstvo, istovremeno i predsjednik HSU, da nam kaže svoje mišljenje o ovogodišnjim Susretima.

36. Susreti umirovljenika Dalmacije

- "Koristim svaku priliku  da svoje iskustvo mogu  prenijeti sa umirovljenicima, ne zato da bi bili naši birači. Mi smo slobodni građani i oni mogu glasati za koga hoće. Međutim, naravno da ću uvijek zagovarati jedinstvo umirovljenika i zajedništvo sa radnicima. Smatram da imamo 12 godišnje iskustvo u politici i 12 godina rezultata za  umirovljenike,  je nezamjenjivo. Iskustvo takvog rada je rješavati probleme. Mnogo ljudi mogu imati puno želja, a malo ljudi mogu naći rješenja određenih problema. Naravno tu se može ponekad proći i kroz iglene uši, bolje rečeno naći kompromis i moguće rješenje. I to u suštini uvijek volim podijeliti sa umirovljenicima, često sa predstavnicima umirovljeničkih udruga. Na kraju krajeva, mi smo dijete umirovljeničkih udruga i to: MUH i SUH su nas prije 19 godina osnovali pod nazivom HSU, ali kao svoju stranku, jer su shvatili da interesnim polugama neće moći rješavati svoje probleme.

Naravno da mi je drago vidjeti, ljude dobre volje, kako se druže, kako pjevaju, kada plešu, kako putuju, kako su u svakom pogledu pozitivnih emocija, pozitivnih vibracija. Konačno, nakon svakih ovakvih druženja barem mjesec, mjesec i pol mnogima od njih neće ozbiljno zatrebati liječnik. Zar to  ne govori dovoljno?  Mislim da je svaki komentar suvišan..“ - kazao je Hrelja, te nastavio.

- "Jutros sam došao, a već su mnogi otišli na izlete. Neki su čak potegli do Crne Gore, razgledavši Budvu, Tivat, Kotor., a neki su  posjetili Konavje i susjedna mjesta, i guštajući u lijepom i toplom danu. Neki od učesnika s pravom   negoduju što svi ovdje nazočni nisu smješteni na jednom mjestu. Mnogi od njih u Dalmaciji, ne znaju da su to tehnički problemi, i da je nemoguće smjestiti toliki broj učesnika na jednom mjestu. Kad bolje shvatim ni to nije loše. Svima nam je poznato da u našim Županijama, bez obzira koliko ih ima, u svakoj su posebne specifičnosti, pa tako i nije loše što smo odvojeni. Ali prije svega meni je drago da se ipak družimo, da izmjenjujemo iskustva, da muzika svira na tri mjesta, a mi se zabavljamo kao da smo svi skupa.

Sve u svemu rekao bih da to odvajanje i nije tako loše. Postoje različitih mišljenja i običaji po samim Županijama, pa zašto i to ne uvažiti.  Ne morate uvijek isto raditi. Ja mislim da je vrijeme, kao što ste rekli da se ipak nešto razlikuje od naših stavova i da naredne naše Susrete obogatimo sa sadržajima ostalih naših Županijama, u pravu ste kad tako razmišljate. I to je draž, jer zašto na naše Susrete ne bi došli i predstavnici Istarske, Zagrebačke, Vukovarske.. i drugih županija, a neki od nas posjetili njihove županije.

36. Susreti umirovljenika Dalmacije

Mislim da je vrijeme za milenijska druženja umirovljenika, pogotovo zato što je slijedeće godina 70 godišnjica MUH-a, a paralelno s time i 20 godišnjica političke čerke HSUH, odnosno HSU-a.Ja bi se pridružio vašem prijedlogu da se slijedeće godine obilježi ovi značajni jubilej da se umirovljenici druže, izmjenjuju iskustva i zajedništvom i dostojanstveno, a možda bi vaš prijedlog mogao zaraziti i cijelu Hrvatsku, da ovi Susreti ne budu na nivou Dalmatinskih županija, nego na nivou cijele Hrvatske...“ zaključio je Silvano Hrelja.

Prof. Ivo Margetić, potpredsjednik HSU i član MUH u Dubrovačko-neretvanskoj Županiji, na pitanje, kako doživljava ove Susrete, pored ostaloga je kazao:

- "Uz sve probleme koje ovi Susreti nose sa sobom, rekao bih da je ovaj Susret umirovljenika Dalmacije ipak vrlo pozitivna stavar, da je dobro  da se pamti šta je dobro, a ono loše da se ne ponavlja. Nakon 36 druženja, očito je došlo vrijeme da se pronađe  novi koncept, gdje bi se umirovljenici na tim Susretima na neki način prežimali, gdje bi izmjenjivali iskustva, jer dolazimo u situaciju da smo prostorno smješteni po regijama, a ne zajedno, kako se već dugo razmišljalo“ - rekao je prof. Margetić.

Nediljko Babić Gangster, predsjednik MUH Imotske krajine, koji je nazočan na 15-ak Susreta, ali i nadaleko poznat kao umirovljenik koji spaja ljude, posredovanjem pri spajanju brakova, ovaj Susret smatra važnim, iako negativne emocije ne može skriti. Ocjena je ipak vrlo dobra, kaže on, jer  hrana i smještaj u hotelu su izvanredni...

Predsjednik MU otoka Brača, Slobodan Lukšić, domaćina prošlogodišnjih Susreta uspoređuje ove i prošlogodišnje Susrete kaže:

- "Običaj je da na Susretima bude nazočan i gradonačelnik dotičnog grada-mjesta te župan, ili njihovi predstavnici, kao što je bilo i lani. Uz to  dobili smo sve pohvale dužnosnika MUH iz Zagreba, od Zadra do Dubrovnika i od Visa do Imotskoga, a poznati fotrograf Šime Strikoman je napravio i milenijsku fotografiju, te prilikom ceremonijala otvaranja bila je i HTV, a u više navrata o tome je pisala i „Slobodna Dalmacija“, a što će iz Cavtata ostali kao uspomena?, pita se gosp. Lukšić.

Mada sam došao među prvima, nažalost, nitkoga nisam vidio od organizatora do sutra predvečer. Je li tu  bio predstavnik Grada ili Županije, nisam upoznat, nitko nam nije rekao ni „Dobro došli“ no to sada i nije toliko bitno. Važno je da su se umirovljenici bavili sami sa sobom, i tako se družili, zabavljali, plesali, a to je uostalom i najvažnije, pa sve možemo i zaboraviti, kako se dogodine ili koju godinu kasnije ne bi ponovili isti  slučajevi.

Zoja Puharić, predsjednica MU Makarske. Na svim Susretima, iščekivanja su velika. Pored druženja, zabave ovdje ima i primjedb. Nismo dočekani, nismo pozdravljeni. Evo druga je večetr, ples i zabava. Nitko nam se nije obratio ni sinoć ni večeras. Njismo zadovoljni po tom pitanju, ali hrana, piće i usluge u hotelu su dobri. Ali došli smo se družit, pa ćemo sve ostalo, zaboravit, kazala je predsjednica Makarskih umirovljenika.

I na kraju, obratili smo se gđi Luci Gvozden, potpredsjednici MUH i potpredsjednici MUH Dubrovačko-neretvanske Županije, i očekujući njeno mišljenje o organizaciji Susreta, malo smo iznenađeni. Kontrasti su ogromni i vidljivi, jer ona kaže:

- "Negativno nema ništa. To nećemo govoriti. Naši umirovljenici koji su došli u hotele „Albatros“, „Epidaurus“ i hotele „Plat“ vjerujem da da im je bilo odlično. Prvog dana umirovljenici su posjetili grad i njene znamenitosti, uz normalno, vodiča, koji ih je  upoznao o Cavtatu, posebice su razgledali kuču Vlahe Bukovca i crkve. Drugog dana umirovljenici su obišli Crnu Goru, odnosno Budvu, Tivat i Kotor, a neki su vrijeme potratili izletom u Konavlje i Zavičajnu  kuću i Konavolske dvore, Sokol kulu i druge znamenitosti i susjedna mjesta. Kruna na sve je u subotu - večera uz ples, kojom prilikom su se umirovljenicima obratili, Luca Gvozden, kao organizatorica i Silvano Hrelja. Dok ovo pričam prošla su 23,30 sati navečer, i sva sam mokra, do kože. Onda i sami procjenite, kako nam je bilo. Vjerujem da su ljudi zadovoljni, da nitko nema primjedbu, da iduće godine, ako Bog da zdravlje, što je najvažnije da čemo se naći u Zadru. Želim da nam bude isto ovako lijepo u Zadru i da nastavimo družiti se kao i ovih 36 puta, i to svake godine u drugom gradu, od Zadra do  Dubrovnika. Ipak to nešto znači!“.

36. Susreti umirovljenika Dalmacije

Gospođo Luce, kako mi je poznato, Vi ste kandidat na izborima za Saborsko mjesto, pa Vam unaprijed čestitam na odluci da se kandidirate, jer smatram da če te, ako budete u prilici, to iskoristiti za boljitak umirovljenika!

- "Vjerujem da za vidjeti mene u Saboru, ovisi o  Vama glasačima, a ja vjerujem da Splitsko-dalmatinska županija je cijela 10. Izborna jedinica, tako da očekujem da če se umirovljenici odazvati i da će zaokružit broj 12 na listi 13. To i napišite Grgate, nemojte se stidjeti. Nek naši umirovljenici znaju za koga glasati...“.

Domaćin slijedećih 37. Susreta umirovljenika dalmatinskih Županija koji će se održati krajem listopada 2016. biti će Zadarska Županija.

Povezani članci

Who's Online

We have 481 guests and one member online

  • admin