FDK Omiš: Izložba klapskih nošnji Slavke Klišanić
- Details
- Rubrika: Izložbe
- Datum: 25 Lipanj 2022
Kad ste mladi i gorljivi klapski pjevač, zaljubljen u tercu i zagledan u omišku stinu i osim što želite posebno ime, uvijek savršeni zvuk i neometani klapski krug svojoj klapi, jako vam je važna i nošnja koju ćete kao klapa nositi, koja će vas predsavljati, štititi, izdvajati i s vama pjevati... Mnogima je ovu potonju želju ispunila upravo Slavka Klišanić. Tako je u Muzeju grada Omiša od 23. lipnja do 16. srpnja 2022. postavljena izložba klapskih nošnji Slavke Klišanić.
Slavka Klišanić, u zagrebačkom klapskom krugu jednostavno teta Slavka, rođena je 1954. u Dugopolju, od srednjoškolskih dana živi i radi u Zagrebu. Iako po struci nije krojačica radeći u prodajnim trgovinama tadašnje Jugoplastike, stječe znanje o krojevima i materijalima, te počinje šivati žensku i mušku modnu odjeću za zagrebačke salone. Volonterski se uključuje u rad svoje župe Bazilike Srca Isusova u Palmotićevoj ulici, te upravo u popularnoj ”Palmi” šiva prve narodne nošnje za dječje priredbe i svečane haljine za veliki župni zbor ...
Izvor: Festival dalmatinskih klapa
Akademski zbor Palma, okupljalište brojnih mladih studenata, svojevrsni je nukleus iz kojeg su potekle mnoge zagrebačke klape. Jurica Bošković, u to vrijeme član zbora te osnivač i voditelj klape Dišpet, potiče tetu Slavku da kreira i izradi haljine za dišpetože koje se 1998. godine po prvi put prijavljuju na Omiški Festival. Ostalo je povijest, kako za tetu Slavku tako i za klapu Dišpet.
”Odjenula” je otada brojne klape i sa svima njima ostavila trag ispod omiške stine – krasan trag od divne slike tkanine, boje i pojasa koji su čuvali klapsku tradiciju. Kreirajući i izrađujući nošnje inspiraciju pronalazi u tradiciji, sačuvanom etnografskom blagu, uspomenama iz djetinjstva provedenim u Dugopolju na padinama Mosora. Naša draga i posebna Slavka i tada i zauvijek je ostala krojačica umjetnica – posebno za klapski svijet.