Hrvatska - Angola 28:20

HRVATSKA - ANGOLA 28.20. Hrvatska je pobijedila Angolu 28:20 u svojoj drugoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Egiptu te tako popravila dojam nakon remija u prvoj utakmici s Japanom.U utorak u 18 sati igra se treca utakmica u grupi, susret s Katarom.

NAJAVA:  Sredina siječnja, sveta nedjelja, 18 h, RTL, utakmica drugog kola u skupinama Svjetskog prvenstva u Egiptu. Nakon kiksa protiv Japana evo nove prilike "kaubojima" da pobjede i poprave mlaki dojam s otvaranja prvenstva.
Ajmo naši!

Olmissum u osmini finala futsalske Lige prvaka

OLMISSUM - CHARLEROI 4:1. MNK Olmissum ostvario je plasman u osminu finala futsalske Lige prvaka pobijedivši u subotu na Priku belgijskog prvaka Charleroi 4:1. Omišani su mjesto među 16 najboljih eruopskih momčadi izborili zahvaljujući dvama pogocima Valerija Jurića i Stjepana Perišića.
Unatoč velikoj inicijativi Omišana u prvom dijelu, mreže su do odmora mirovale. Početkom nastavka je Valerije Jurić postigao sjajan pogodak s desetak metara. U zadnjih osam minuta dogodio se konačni rasplet, Belgijanci su sve češće koristili "letećeg vratara", što je najprije kaznio Stjepan Perišić pogotkom sa svoje polovice igrališta na prazan gol. Potom je jedan oštar ubačaj Canarisa iskoristio Rahou za 2:1, ali već u 35. minuti Valerije Jurić je u kontri sjajnom minijaturom u kontri povećao vodstvo Omišana (3:1). Konačni rezultat minutu prije kraja postavio je Perišić još jednom pogodivši preko cijelog terena za konačnih 4:1. Čestitke Omišanima koji u osmini finala neće biti nositelji, a njihov idući protivnik nakon ždrijeba biti će momčad iz Španjolske, Portugala, Rusije ili Kazahstana.

Prvi se bodovi u more bacaju..

HRVATSKA - JAPAN 29:29. Hrvatska rukometna reprezentacija je u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Egiptu remizirala s Japanom. Loš ulazak u utakmicu razigrao je protivnika  koji je vodio i s ogromnih šest golova (11:17) u prvom dijelu, ali su u drugom poluvremenu pospani "kauboji" uspjeli sustići Japance i čak šest puta izjednačiti rezultat, ali ne i povesti. Umjesto očekivane Balić-Metličić završnice (u kojoj Hrvatska jedva, ali uvijek pobjeđuje, i to tek u posljednjoj minuti, s golom prednosti), Čupić je zapucao posljednju priliku za vodstvo na utakmici, srećom iskupio se izjednačenjem iz sedmerca za 29:29 i jedan mršavi bod. Posljednja momčad sa Svjetskog prvenstva 2019. tako je zaustavila Hrvatsku na otvaranju novog SP-a. Balkanska posla, rekli bi upućeniji komentatori.
Hrvatska u drugom kolu u nedjelju u 18 sati igra protiv Angole koja je u prvom susretu poražena od Katara rezultatom 30:25. Ajmo naši!

SP u Egiptu: Hrvatska vs Japan

Hrvatska rukometna reprezentacija spremna je za Svjetsko prvenstvo koje se održava u Egiptu od 13. do 31. siječnja 2021. godine. 11 dana priprema, uz susret Euro Cupa sa Španjolskom brzo je prošlo. Na svu sreću, veće ozljede mimoišle su reprezentaciju, baš kao i korona virus, i Hrvatska je otputovala u Aleksandriju gdje će igrati susrete prvog kruga u skupinu C zajedno s Japanom (petak, 15.1. u 18 h), Angolom (nedjelja, 17.1. u 18 h) i Katarom (utorak, 19.1. u 18 h). Tri najbolje reprezentacije iz svake skupine idu dalje. I tu objektivno ne bi trebalo biti problema i dvojbi. Reprezentaciji se u posljednji trenutak priključio i rekonvalescent Igor Karačić. O drugom krugu za sada nitko ne razmišlja. Osim, naravno, brojnih navijača "kauboja". Bronca iz Španjolske od prije osam godina posljednja je Hrvatska medalja na svjetskim prvenstvima. I silan motiv ovom naraštaju da konačno prekine taj dugački post... Ajmo naši!

Kalendar sportskih događanja u 2021.

Nikad gušći kalendar velikih sportskih događanja i natjecanja čeka nas u 2021. Zbog pandemične prošle godine odgođena natjecanja održati će se, valjda, u ovoj (a neka i u idućim godinama), a njih je poprilično. Redakcija Index.hr portala pripremila je pregled sportske 2021. Osim nogometnog Eura i Copa Americe te Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, u 2021. će se održati i Svjetsko prvenstvo u vodenim sportovima... Naravno, sve pod pretpostavkom da će se svijet koliko-toliko vratiti u "staro normalno" ili da će se barem dovoljno prilagoditi "novom normalnom" da ne dođe do novih otkazivanja.

Mindaugas Nikoličius novi je sportski direktor Hajduka

Niko je posljednje tri godine proveo na mjestu sportskog direktora i člana Uprave HNK Gorica, gdje je odradio sjajan posao, da bi krajem 2020. raskinuo ugovor i prihvatio poziv Hajduka koji ga je zvao i u mandatu bivšeg predsjednika. Nikoličius (37) je Litvanac koji ima 16-godišnje iskustvo rada u nogometu, a s Bijelima je potpisao ugovor do ljeta 2024. godine. Prvi posao u nogometu započeo je radeći u nogometnom savezu Litve 2005. godine, a već 2006. godine škotski Heart of Midlothian angažirao ga je kao sportskog direktora te je na tom mjestu ostao do 2008. godine. Zatim je 2010. godine prihvatio poziv litavskog Žalgirisa u kojem je sedam godina obnašao funkciju sportskog direktora i člana Uprave. Tijekom karijere sportskog direktora u navedenim klubovima osvojio je ukupno 17 različitih trofeja. Po zanimanju je pravnik, a tečno govori litavski, engleski, njemački i ruski jezik. Služi se i poznaje osnove hrvatskog jezika.
- Gospodinu Nikoličiusu želimo dobrodošlicu i puno uspjeha u radu! - poručili su iz Hajduka.

Hajduk je na pripremama za nastavak sezone. Stručnom stožeru trenera Bore Primorca priključio se Joško Španjić koji će obnašati ulogu pomoćnog trenera. Prvenstvo se nastavlja 23.1. dvobojem protiv Šibenika, a odgođene utakmice Hajduk će odigrati u srijedu 27.01. na programu je derbi s Dinamom na Maksimiru, a 12.02. derbi u Rijeci.

- "Od prvog trenutka je bila neka destrukcija. Pravu šansu od prvog dana kada sam došao nisam dobio. Ja nisam osjetio dobrodošlicu, a vi ste vidjeli momčad koja je bila PRVA, dugo se borila za vrh. Pored svega je bilo bušenje na sve strane. Ja sam to prihvatio kao normalno i tako ću nastaviti. Tko me je bušio? Ne bih u detalje, vi znate sve. Tko je to i odakle je to...", rekao je, između ostalog, novinarima u prosincu 2019. Damir Burić, danas (opet) trener Admire iz Beča, u ona (ne)vremena kad je po drugi put smjenjen s klupe Hajduka, kojeg je, naglasimo to, ostavio na drugom mjestu tablice lige, iza "europskog" Dinama.
- "Ovo što sam doživio ovdje u šest mjeseci nisam doživio nigdje. Bio sam trener u Bundesligi, u Ligi prvaka.. Ne znam kada ćete imati trenera da se s tim može pohvaliti....”, proročanski je rekao tada Damir Burić uoči svoje posljednje utakmice na klupi Hajduka...

Nažalost, na kraju ove tužne polusezone i slijepci vide da traženu "novu energiju i nova dugoročna rješenja na čelu prve momčadi" nisu Hajduku ni njegovim navijačima donijeli ni Burićevi nasljednici na klupi Hajduka, Tudor, pa potom Vukas i današnje "privremeno rješenje" Primorac. Štoviše, svjedočili smo velikom padu u igri i rezultatima Hajduka, rekli bismo i urušavanju struke, sustava, igre i atmosfere oko momčadi, ali i šire, oko kluba! Na Poljudu, nema niti kvalitetnog travnjaka, nema nikakvih "smjernica", niti "novih čelnih ljudi sportske politike Kluba", sve je "u rukama novog spasitelja", novog predsjednika Lukše Jakobušića. I u nadama vjernog hajdučkog puka. Doista, lako je biti general poslije bitke, pogotovo u pauzi prvenstva 2020., kada smo "nikad gori", i kada svi od Lukše očekuju brza i kvalitetna rješenja, ma prava čuda,... bojim se da usitinu nikada više nećemo na klupi seniora Hajduka imati ovakvog radnika, gospodina i trenera.

Hrvatski Dragovoljac - Metković 20:20

RK HRVATSKI DRAGOVOLJAC - RK METKOVIĆ MEHANIKA  20:20 (9:13). U posljednjoj utakmici jesenskog dijela prvenstva u 1.HRL-jug Dugoraćanima je na Priku u goste došla ekipa gusara sa Neretve, mladi i brzi metkovski "mehaničari". Mladići s obaala Neretve su uvijek neugodan protivnik koji je i u ovu utakmicu ušao kao favorit, s obzirom na poziciju na tablici i dosadašnju formu. Utakmica počinje dobro.. za Metkovčane. Početno vodstvo od 3:1 Dragovoljci su uspjeli anulirati s 3 uzastopna gola te prelaze u vodstvo. Početna letargija tako nestaje a na semaforu svijetli 6:4 za domaće. Penal za nas, puca ga (ne)zgodno krilo Marko Perić, ali nažalost, falije. Poslje toga sve nekako pučinje ići u korist Metkovčana. Pripomogla je i slaba obrana Dragovoljaca u tom periodu. Ne ide ih u napadu, ne ide u obrani, i na kraju prvog poluvremena rezultat na semaforu se zaustavio na 9:13 za goste.
Drugo poluvrime Dugoraćani igraju bolju obranu, te su smireniji u napadu i u 39. minuti utakmice hvataju priključak i odvode utakmicu u egal. Počinje neizvjesna završnica, Hitchock, De Palma, Scorcese, Fincher.. U zadnjih 20 min je palo samo 11 golova na obje strane. Jaka obrana Dugoraćana, ali i teško mučenje u napadu. Fali pridjeva tu muku ježevi dočarati.. Uglavnom u zadnje dvije minute utakmice nije ni pao gol.. Ispada da je zadnji bio Perićev gol iz sedmerca.. Drama je an vrhuncu. Hoće li biti happy-enda ne zna ni scenarist, a kamoli redatelj.. Minut prije kraja Metkovčani imaju napad, ali suci dižu pasivno vrlo brzo poslje njihovog timeouta. Mora se pucati. I na našu sreću šut protivničkog igrača završava pokraj gola. 45 je sekundi do kraja. Dovoljno za naš posljednji napad. Napad za pobjedu. Odlazimo lagano u napada, trener Zele zove timeout. Semafor pokazuje 30 sekundi do kraja sezone. Dogovara se lukava taktička varijanta za posljednji napad. Krenemo okolo do zadnjih 7-8 sekundi, a onda naš preiskusni srednji vanski Marko Maleničić Pajola prolazi igrača i puca.... ali protivnički golman brani njegov šut za pobjedu. Na kraju mirojubljivih 20:20, nerješeno, podjela bodova. Vamos RK "Hrvatski Dragovoljac" Dugi Rat! Svim navijačima kluba i ljubiteljima rukometa želimo sretne blagdane te Novo lito!

Kraljevi drame: meštri raspucavanja penala

MNK OLMISSUM - MNK VRGORAC 13:12 (2:2, 0:0, 11:10). Aktualni hrvatski futsal prvak, omiški Olmissum, stigao je do ovosezonskog finala Kupa boljim izvođenjem šesteraca od makarske momčadi Novo vrijeme Apfel, da bi na isti način "Kraljevi drame" osvojili i svoj treći trofej u nizu, svladavši sastav Vrgorca. Olmissum je u subotu na splitskim Gripama poveo već u prvom napadu, zahvaljujući preciznosti Pavića, no početkom drugog poluvremena za izjednačenje pogađa Govorko. U 28. minuti Omišani ponovno vode, prizemnim udarcem Perišića, da bi u posljednjoj minuti Vrgorac opet poravnao, udarcem Vukovića pod gredu za 2:2. U produžecima nije bilo promjene rezultata iako su Vrgorčani imali dvije izvrsne prigode za pogodak i pobjedu, no omiški vratari obranili su i to. U raspucavanju su svi igrači, s obje strane, bili precizni sve do 12:12, kada treći vratar Omišana, Boško Baučić, brani pokušaj Raosa, vratara Vrgorca, a prvi vratar Olmissuma, Luketin, potom zabija i donosi pobjedu Olmissumu. Prošle je dvije sezone Kup osvajala Uspinjača Gimka, a Olmissum je sada aktualni osvajač prvenstva, Kupa i Superkupa. I sudionik futsal Lige prvaka... Čestitke šampionima iz susjedstva!

HRVATSKA DANSKA  25:19 (11:11). Hrvatske rukometašice su osvojile broncu na Europskom prvenstvu 2020. u Danskoj. Hrvatice su bile bolje od ekipe domaćina, Danske. Iako je i prije Hrvatska imala izvrsne rukometašice (Penezić, Tatari, Kolega, Bubalo, Hrgović, Arslanagić,..), a na trenutke i sasvim solidne rezultate, no ipak daleko od ženske rukometne elite, na ovom Euru hrvatice su zabljesnule s pravim momčadskim duhom. Ekipa studentica sa samo četiri profesionalne igračice ispisala je dosad najveći uspjeh hrvatskog ženskog rukometa i najbolji plasman na EP-ima u povijesti. Osvojena je prva ženska rukometna medalja, a trećim mjestom izboreno je i Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj 2021. Rukometni "sječanj" dogodine počinje već u prosincu!
Naslov europskih prvaka osvojila je Norveška pobijedivši u finalu Francusku rezultatom 22:20. Hrvatska bronca kao da je od zlata jer naše su reprezentativke na ovo natjecanje stigle kao autsajderice, od kojih se očekivala barem jedna pobjeda u skupini, da bi igrom na parketu sve oduševile i ispisale jednu od najljepših rukometnih priča svih vremena. Puno ljudi koji inače (najčešće u siječnju) prate rukomet nije ni znalo da se u prosincu uopće igra ženski Euro, a naše "kraljice šoka", koje su iz utakmice u utakmicu rušile favorite sve do polufinala, vraćaju se kući s krunskim priznanjem svakog sportaša - medaljom.
Hrvatske rukometašice odigrale su taktički odličnu utakmicu protiv favoriziranih Dankinja za treće mjesto na Euru. Momčadski, odlučno i odlično u obrani s raspoloženom golmanicom, a pametno i strpljivo u napadu. U drugom dijelu dvoboja jednoj od najjačih reprezentacija svijeta dozvolile su samo osam golova. "Kraljice šoka" s krunama na glavi izašle su na svečanost dodjele medalja, a svoju krunu dobio je i izbornik Šoštarić. Lijepo. Bravo! Čestitamo!