Braniteljska zadruga želi skrbiti o Cetini

Zbog povećanja posjetitelja i njihova sve većeg interesa za kajak-kanu-rafting, a istodobno zbog nedostatka službi za održavanje i očuvanje toka rijeke Cetine, članovi Braniteljske zadruge "Zamosorje" došli su na zanimljivu ideju. Tako bi branitelji skrbili o dijelu rijeke od Čikotine lađe do ušća Cetine u Omišu kao produžena ruka Javne ustanove, pod čijom se jurisdikcijom nalazi Cetina i njezin kanjon, koji je odlukom Županijske skupštine 2016. godine zaštićen kao značajan krajobraz. Uredile bi se staze, očistio kanjon, postavili bi se pokretni zahodi i dosta toga potrebnog za normalno funkcioniranje – otkrio je Mladenu Nejašmiću, novinaru Slobodne Dalmacije, upravitelj zadruge Petar Pocrnja, smatrajući da bi takve potencijale vani već odavno iskoristili.
– Moramo svi biti složni jer trenutno stanje je poražavajuće zato što relevantne institucije ne daju prave rezultate, dovoljno se ne trude ili su nestručne. Potrebno je redovito održavanje prirodnih lokacija, čišćenje šume iznad rijeke, postavljanje koševa za smeće, čišćenje i održavanje kupališta, pristaništa za kajak-kanu-rafting, ali i uvođenje naplate od privatnih iznajmljivača koji pružaju usluge kajaka, raftinga, kanjoninga…, u iznosu 10 kuna za gosta čime bi osigurali potrebnu logistiku privatnim iznajmljivačima – kaže Tonči Jerčić, predsjednik skupštine BZ "Zamosorje", predlažući hitnu uspostavu stalne radne službe, tj. organizacije sastavljene od lokalnog stanovništva koja je na raspolaganju uz provedbu nadzora Javne ustanove.

ZAŠTITA KANJONA CETINE

Neka svaki gost plaća simboličnih 10 kuna, to je skoro 5 milijuna godišnje koje bi naša udruga investicijama vratila rijeci

Piše: Mladen Nejašmić / Slobodna Dalmacija
Izvor: Slobodna Dalmacija

Braniteljska zadruga želi skrbiti o Cetini

PROČITAJTE VIŠE..