Telekomi deru turiste pljačkaškim cijenama u roamingu
- Details
- Rubrika: Stil Života
- Datum: 18 Lipanj 2010
- Čitanja: 2173
Austrijsku turisticu koja je mjesec dana provela u Hrvatskoj na povratku u domovinu dočekao je račun za mobitel od 37.000 eura! Austrijski Mobilkom izašao joj je u susret tako što joj je oprostio 15 tisuća eura duga tako pa joj za podmiriti ostalo 'samo' 22.000 eura. Kako je objavio dnevni list Österreich, a prenijeli i hrvatski mediji, za sve je mobilni internet. Naime, žena je svojim mobitelom u mjesec dana napravila promet od 15 GB interneta. Sve joj je, naravno, računato po cijeni koja se obračunava za roaming, a u njezinoj mjesečnoj pretplati je ionako bio uključen samo paket od 1 GB prometa. Dakako, teško je opravdati lakomislenost koju je iskazala Austrijska turistkinja, no još je neshvatljivije kako telekomunikacijske gulikože mogu opravdati ovakvu pljačku! ...
Izvor: SeeBiz
Telekomi i dalje zarađuju bogatstva na roamingu, kažnjavaju drakonski svoje korisnike koji u podatkovnom prijenosu, slučajno ili ne, potroše nešto više nego što im je u njihovim paketima zajamčeno. A kad se radi o prijenosu podataka u roamingu, e onda ste stvarno na tankom ledu!
Nitko u Europi turiste ne voli više od telekomunikacijskih kompanija. Što više što manjih država, to deblji računi. Kad bi smo se vratili na srednjovjekovne gradove-države, to bi vjerojatno bila idealna situacija za mobilne operatore. Iako su granice u Europi formalno uklonjene, i preko graničnih prijelaza jurimo bez zaustavljanja, iako imamo i zajedničko europsko nebo, europski telekomi od svojih država dobili su na dar feude na čijim nevidljivim granicama udaraju carine kakve se niti u srednjem vijeku nitko ne bi usudio tražiti.
Europski telekomi zadnja su nada svim euroskepticima i zadrtim nacionalistima - drski reketari koji ne priznaju zajedničko europsko nebo! Iako svim srcem navijaju da se Europljani između sebe više vole i što češće posjećuju, kako bi što više razgovarali preko državnih granica, a ne unutar njih, i dalje tvrdoglavo drže zabodene stijegove svojih zemalja u svojim dvorištima, tražeći vizu i broj računa od svakog elektromagnetskog vala koji stiže do njihovih baznih stanica. Oni su vjerojatno zadnji koji bi prihvatili ujedinjenu Europu.
Istina je, europska komisija je u posljednjih nekoliko godina poprilično srezala iznose za roaming, no s obzirom da se prije toga radilo o stvarno astronomskim brojkama, nije imala hrabrosti dotjerati cijene na neku razumnu mjeru, što bi realno bilo tek nekoliko postotaka ili u krajnjem slučaju nekoliko desetaka postotaka više od osnovne cijene.
A zemljama poput Hrvatske, koje još uvijek čekaju u dvorištu Unije, i u kojima su nacionalni operatori relativno još moćniji, naravno, ionako se ne žuri da nova pravila uvedu prije punopravnog članstva.
To se odnosi i na odredbu da će 1. srpnja na snagu stupiti odredba prema kojoj će korisnici morati moći dobiti obavijest u trenutku kad potroše svoj osnovni paket (odnosno da će ono već spomenuto piće ovaj put moći ispiti otvorenih očiju). Naime, ta odredba vrijedi samo za članice EU.