Crno tržište umjetnina
- Details
- Rubrika: Kronika 92
- Datum: 29 Listopad 2009
- Čitanja: 3762

KRAÐE UMJETNIČKIH DIJELA
Ilegalna trgovina vrijedna šest milijardi dolara
Piše: Lada Žigo / Vjesnik
Izvor: Vjesnik
Vrijednost ukradenih slika kreće se od desetak do pedesetak tisuća eura, a uglavnom su netragom nestale iz obiteljskih kuća i stanova, jer se privatni vlasnici nisu pobrinuli da im srede pismenu i fotografsku dokumentaciju.
Ukradene slike žive život na crnom tržištu i stoga što trgovci umjetninama nemaju dogovorenu stalnu suradnju s policijom koja bi ih stalno opskrbljivala podacima o ukradenim i traženim slikama.
No, unatoč povremenim trikovima iskusnih lopova, ili naivnosti osoblja (godine 2003. unuka Mencija Clementa Crnčića i njezin suprug, zaposlenik Banskih dvora, ušetali su kroz otvoren prozor i uzeli Crnčićeve slike), zaštita od krađe u našim muzejima, prema izjavama stručnog osoblja, dovoljno je jaka da može otjerati paranoje.
U Muzeju Mimara, prema riječima muzejske savjetnice Lade Ratković Bukovčan, postoje suvremene metode čuvanja i zaštite od provale koje obuhvaćaju videonadzor svih izložaka i muzejskih prostora (izložbenih dvorana, hodnika, prozora, vanjskog, prilaznog okružja) i dvadesetčetverosatno čuvarsko nadziranje.
U Muzeju za umjetnost i obrt najavljuju uvođenje najsuvremenijeg sustava osiguranja. Osim klasičnih metoda kontrole, muzeji nam, iz sigurnosnih razloga, ne smiju otkriti sve detalje u procesu zaštite umjetnina od krađe.
Kako nestaju birane slike, pretpostavlja se da često krađe naručuju kolekcionari, a u operacijama sudjeluju zaposlenici, što pokazuje i slučaj krađe »Mona Lise« iz Louvresa 1911. koju je smislio i izveo čuvar.
Ukradene slike često služe i kao platežno sredstvo za drogu i oružje, a kako je riječ o povijesnim vrijednostima, često ih je prilikom prodaje lako uvući u klupko izmišljenih priča o obiteljskom nasljedstvu, što pojačava njihove misteriozne sudbine na crnom tržištu.
PROČITAJTE VIŠE ...
http://www.vjesnik.hr/html/2009/10/22/Clanak.asp?r=tem&c=6