Sraz tehničara i humanista
- Details
- Rubrika: Stil Života
- Datum: 12 Rujan 2007
- Čitanja: 3172

Piše: Vesna Laušić / Slobodna Dalmacija
Dizajnerska domovina
Nakon prijepodnevne sesije, na kojoj je, među ostalim, govorio Peter A. Bruck, osnivač Nagrade svjetskog summita (World Summit Award), koja je uz pomoć Ureda za E-Hrvatsku, Internet instituta i Business Instituta organizirala konferenciju, u poslijepodnevnom dijelu govorio je ugledni hrvatsko-američki grafički dizajner Mirko Ilić.
Nastojeći pomaknuti naglasak s tehnologije na ljude, Ilić je prikazao čitav niz briljantnih, dosjetljivih, duhovitih i naizgled jednostavnih grafičkih rješenja naslovnica magazina, postera i sličnih sadržaja od kojih se većina odnosila na američki imperijalizam i rat u Iraku te na događanja na prostoru bivše Jugoslavije.
Upitan u raspravi nakon predavanja "Što postiže tim, svojevrsnim pomodnim antiratnim i anti-Bush stavom?", Ilić je mladom, vrlo skupo odjevenom gospodinu iz publike odgovorio: "Dolazim iz ex Jugoslavije: izgubio sam jednu zemlju u užasnom ratu; činim najviše što mogu da ne izgubim i drugu."
Nakon njega Jacqueline Karaaslanian s MIT-a predstavila je vrlo zanimljvo oruđe kojim je moguće "u jako malom vremenu posredovati jako puno informacija", što je jedan od najvažnijih problema predstavljanja sadržaja na webu.
Iznimno zanimljivo i zabavno izlaganje održao je britanski umjetnik i aktivist James Wallbank, koji je, "ne želeći za nove tehnologije dati ni centa", s još nekoliko umjetnika odlučio raditi s tehnološkim otpadom i demistificirati tehnologiju. "Vrlo brzo se pokaže da problem nije u nemogućnosti pristupa tehnologiji, nego u nemogućnosti pristupa kreativnosti", naglasio je.
Wallbank je predstavio i model u kojemu se zahvaljujući tehnologiji ne stvaraju samo nove zajednice diljem svijeta, nego i lokalne zajednice. "Moguće je potaknuti ljude da surađuju učeći i koristeći se kompjutorima i ostalim uređajima, i to bez velikih novaca, samo služeći se besplatnim softverom dostustupnim svima", poantirao je britanski umjetnik.
Drugi dan
Drugi dan konferencije o e-sadržaju, Felix T. Hong održao je predavanje pod nazivom "Mozart, Tesla i kreativnost". Linda Naimi govorila je o tehnološkim inovacijama i utjecaju e-trgovine na postojeću kulturu. Yale N. Patt pojasnio je vrijednost e-sadržaja u obrazovanju, a David Nordfors ukazao je na potrebu drugačijeg odnosa medija prema inovacijama, području koje se sve više nameće kao samostalno.
Nagrade u studenome
Inače, prije održavanja konferencije, na Brijunima je zasjedao veliki žiri WSA-e, koji je odlučio o svjetskim dobitnicima nagrada za e-kulturu, e-znanost, e-vladu, e-uključenost, e-učenje, e-poduzetništvo i e-zabavu, no oni će, prema pravilima WSA-e, biti objavljeni tek početkom studenoga.